Lombok

Jižní pobřeží Lomboku je bohaté na surfové spoty, je hodně členité s hodně záhyby a tak na něm lze surfovat v období dešťů i sucha,protože snadno najdete vítr offshore. Většina vln se láme o korálové útesy a jsou ovlivněny přílivem a odlivem. Beach breaky s bílým pískem jsou pravděpodobně nejkrásnější v celé Indonesii.

Vlny se najdou na Lomboku pro všechny druhy surfařů, od velice dutých, rychlých spotů (Desert point), až po pomalé a zábavné jako je Grupuk Bay. Nejbohatší oblastí na vlny je jižní pobřeží, které je omýváno vlnami se stejnou intenzitou jako jihozápadní pobřeží Bali. Na západním a východní pobřeží najdete také dobré vlny, ale jsou velice nevypočitatelné.

Změny na kvalitě vln při odlivu a přílivu jsou veliké přestože v Indonésii není příliv a odliv veliký a některé spoty funguji pouze za určitého stavu.

V období sucha od května do září je ovlivněn Lombok východními až jihovýchodními větry, které se probouzí kolem 10 hodiny ráno. Toto období je také hlavním přívalem vln Indického oceánu z jihu o velikosti 3ft-10ft.
Hlavní sezona červenec-srpen nabízí vlny kolem 12ft a nejvíce lidí, ale není jich tolik jako na Bali. Pokud budete mobilní můžete najít opuštěné spoty. Hodně surfařů přijíždí na lodi, proto je jeden den plno, druhý den nikdo. Nejlepší je surfovat na jižním pobřeží.

Období dešťů od poloviny října do dubna je ovlivněno severo-západními větry. V tomto období není dmutí moře tak veliké, 2ft-8ft, a všeobecně je tu méně surfařů. Pokud vane vítr západně, poté najdete perfektní vlny na reefech a right point breacích. Díky vysokým horám a kráteru sopky, i v období dešťů najdete po ránu offshore vítr.

Nebezpečí:
Cestování může být složité, protože na Lomboku není dostatek kvalitních cest.
Jsou známy případy agresivních místních (většinou nemají rádi Australany)
Poškrábání o korál.
Spatřeni žraloci, jeden známý útok.