7. díl - Zatáčení

admin
Brent Dorrington - backhand
Zatáčení na backhandovou stranu
Zatáčení na backhandovou stranu
Zatáčení na backhandovou stranu
Zatáčení na forehandovou stranu
Zatáčení na forehandovou stranu

Jakmile již máte zvládnutou jízdu na hraně vlny po jejím směru, poté můžete přejít k zatáčení. Zatáčení je kombinací otáčení horní částí těla kolem své osy a přenášení vaší váhy na různé části surfboardu podle toho, kam potřebujete zabočit.

Zatáčení při surfování by se dalo přirovnat k zatáčení na snowboardu nebo skateboardu. Pokud již máte zkušenosti s těmito sporty, půjde vám vykrojování obloučků do mořské hladiny snáze a přijde vám to přirozené.

Zatáčení na longboardu je trochu rozdílné než na shortboardu, díky velikosti je potřeba si nejprve trochu ustoupit dozadu (udělat jeden až dva kroky tzv. krok sun krok) před zatočením, abychom měli zadní nohu na úrovni finu

Postup:

 1. Zaujměte správné postavení, pokrčená kolena, ruce na úrovni kolen volně podél těla, pohled upřený dopředu. Je nezbytně nutné, abyste měli dobrý balanc, vaše postavení bylo jisté a stáli jste pevně na svém prkně, jinak nemá smysl pokoušet se o vytočení nějakého oblouku.
 2. Přeneste váhu na zadní nohu a zatlačte na hranu surfboardu patou nebo palcem podle toho, na jakou stranu chcete zatočit (zatěžujete tak finy, které slouží jako kormidlo surfboardu). Přední nohu lehce odlehčete.
 3. Otočte horní polovinu těla ve směru, kam chcete zatočit. Použijte ruce, otáčejte se za nimi.
 4. Jemně nakloňte tělo ve směru, kterým zatáčíte.
 5. Pokud byste ztráceli rychlost, zatlačte na přední nohu a přeneste váhu dopředu.
 6. Jakmile máte dokončený oblouk, vraťte se do základního postavení (pokud jedete na longboardu, udělejte krůček dopředu do bezpečí stabilní pozice).

Typy

 1. Čím rychleji otočíte horní polovinu těla tím bude rychlejší i Váš oblouk (zejména to pocítíte u shortboardu).
 2. Neotáčejte horní polovinu těla příliš brzy kolem své osy, ztratíte tím energii potřebnou k zatočení, pokud již budete otočeni před začátkem oblouku.
 3. Nedělejte prudké a trhavé pohyby, nesnažte se utrhnout zatočení silou. Celý oblouk je plynulý, závislý na jednotlivých krocích postupu.
 4. Zkoušejte přenášet váhu na jednotlivé části surfboardu, aby jste si vyzkoušeli, jak konkrétní části reagují. Obecně platí, že pokud budete zatěžovat předek, zvýšíte svoji rychlost (pozor, ať se vám špička nezanoří pod hladinu). Zatížení zadní části surfboardu sníží vaší rychlost, ale nabízí největší otáčecí možnosti.
 5. K tomu abyste udělali oblouk je potřeba mít rychlost, pokud nemáte potřebnou rychlost nesnažte se zatočit.

Při surfování je potřeba optimálně zatěžovat surfboard a pracovat s naší vnitřní energií, abychom dosáhli správné rovnováhy mezi rychlostí zatáčení a naší balancí.

Your rating: Nic Average: 5 (1 vote)