6. díl - Chycení vlny a jízda na vlně

petak
Přirozeně po směru vlny
Vyrovnání stability před postavením se na surfboard
Správná jízda po směru vlny
Chycení vlny a jízda na vlně
Chycení vlny a jízda na vlně

Rozpoznání správné vlny pro jízdu, abychom na ní co nejlehčeji naskočili a klouzali se po ní co nejdéle, je jedna ze složitějších části surfování.
Přečtení aktuálních podmínek, na jakém místě se bude vlna lámat, jakou bude mít sílu, kam je nejvýhodnější si napádlovat a naskočit na ni, vyžaduje určitou zkušenost, která se bez praxe získat nedá. Každá vlna je neopakovatelná, je to přírodní živel, má svého ducha a své vlastnosti, které se musíme naučit číst, abychom se mohli neohroženě klouzat po vlnách. Díky tomu je surfování jedna z nejúžasnějších věci.

Jakmile doplujete na Line up (místo odkud se chytají vlny) , dostanete se za impact zonu(tam kde se vlny lámou).Budete za sebou mít fyzicky nejnáročnější část surfování. Vždy sledujte přicházející vlny, aby Vás nepřekvapil veliký set vln, který by Vás mohl opět spláchnout bez svezení na úroveň impact zony a museli byste absolvovat celé pádlování znova

Pro začátek bych Vám doporučoval počkat si na malou a pomalu se valící spiling waves(rozlévající se), která bude dost veliká na to, aby Vás uvezla(cca 0.5m-1m). Vyberte si vlnu, která je dostatečně příkrá a bude se lámat v blízkosti Vás. Až bude vlna cca 3m před Vámi, otočte surfboard směrem ke břehu a můžete začít pádlovat. Je potřeba nabrat rychlost potřebnou k naskočení na vlnu. Kontrolujte blížící se vlnu očima a snažte co nejlépe odhadnout, kde se bude vlna lámat. Podle toho přizpůsobte i tempo záběru při pádlování. Ještě než vlnu chytíte, je potřeba si zvolit směr, jakým se budete klouzat na vlně. Směr jízdy by měl být stejný jako směr lámající se vlny. V opačném případě by jste narazili na lámající se zpěněnou vodu. Snažte se napádlovat cca 0,5 m od vrcholu zlomu vlny, zatočte surfboard lehce šikmo k pobřeží po směru lámající se vlny .
V momentě jakmile je vlna cca 0,5m za Vámi a ucítíte jak Vás začíná pomalu unášet, udělejte minimálně 3(většinou více zaleží, kdy se bude vlna lámat) rychle záběry, aby jste dosáhli maximální rychlosti. Lehce se vzepřete na přední ruce, když cítíte jak Vás vlna unáší a nabíráte rychlost, podívejte rychle, jestli někdo již na vlně nejede a naskočte na prkno. Pokud vlna nenese, ztrácíte rychlost pokračujte v pádlování, zkuste vlnu dohnat a naskočit na ní později.

Jestliže chytíte vlnu správně, poté Vás bude nést po celé své délce. Snažte se držet se směru lámající se vlny v základní postavení.

Typy:
Ještě než začnete surfovat, sledujte nejprve 10 minut hladinu moře a ostatní surfaře, snažte si zapamatovat, kde se vlny lámou a kde na ně surfaři naskakují.

Až se Vám bude zdát, že již máte patřičnou rychlost pro naskočení na vlnu, udělejte ještě dva, tři záběry a pak naskočte(nejčastější chyba je naskakovat předčasně)

Pokud je vlna moc veliká a nevěříte si, nechte ji pro zkušenější surfaře.
Nenaskakujte na již lomící se vlnu, je příliš rychlá příkrá. Neměli by jste dostatek času pro stand up.

Snažte se dopádlovat zdánlivě ztracené vlny, pokud se Vám to povede, uvidíte jak lehce se Vám bude poté naskakovat a rozjíždět na vlně.

Snažte se si zapamatovat každou dobře chycenou vlnu, postupovat stejně při dalších pokusech

Pro začátek je jednodušší chytat vlny ve větší vzdálenosti od vrcholku lámající se vlny. (dejte však pozor jestli již někdo na vlně nejede.

Your rating: Nic Average: 4 (2 votes)