5. díl - Step up, Pop up

petak
Správný postoj
Správný postoj
Správný postoj
Správný postoj
Správný postoj
Správný postoj
Detail na postavení před získáním rovnováhy
Tipy jak efektivneji natočit ruce při stand-upu
Detail na nohy

K tomu, aby jste se mohli začít klouzat na vlnách je potřeba naučit se základní prvek surfování a to je postavit se na surfboard. Samotné postavení(stand up) se na surfboardové prkno není zas až tak složité v porovnání s ostatními surfařskými dovednostmi. Pokud budete dodržovat jednotlivé kroky stand upu a budete mít dobré podmínky, výbavu a pilně trénovat, během jednoho až dvou dnů by se Vám to mělo povést.

V první řadě bych Vám doporučil začít se učit na Longboardu (více jak 7ft) a na malých pomalu se lámajících vlnách, na beach breaku, kde je u břehu spousta valící zpěněné vody po zlomených vlnách. Právě v této vodě je nejlepší se učit, protože má dostačenou sílu, aby Vás na surfboardu rozjela a nemusíte si dělat starosti s chytáním vlny.

Je několik způsobů jak se na prkno postavit, já nejvíce doporučuji následující postup (step up), protože je nejvíce universální, pokud se ho naučíte na Longboardu, poté ho jednoduše můžete užívat i na shortboardu. Ze začátku se Vám bude zdát složitý, ale postupem času se Vám vlije pod kůži a budete ho dělat automaticky bez přemýšlení.

Dojděte do hloubky, kde se valí již zlomená vlna cca mezi pasem a prsy:
Otočte prkno po směru valící se vody. Vyhlédněte si svoji vlnku naskočte na surfboard a zaujměte správnou surfařskou pozici pro pádlováni (jakou jsme probírali v minulém díle). Jakmile bude zpěněna voda cca 0,5 metru za Vámi začněte pádlovat.

Až ucítíte, že do Vás vlna narazila a vy jste nabrali rychlost a vlna Vás začala vést, postavte se na přední ruce jako by jste dělali klik. Ruce mějte zhruba ve stejné úrovni jako máte ramena. Důležité je, aby jste zatlačili oběma rukama stejnou silou jinak se Vám surfboard bude naklápět na stranu.

Natočte mírně ramena po směru vlny a natočte nohu na které máte přivázaný leash, tak aby se kotníkem dotýkala prkna, poté ji pokrčte.

Opřete se (postavte se) na chodilo pokrčené nohy a druhou udělejte krok vpřed téměř na úroveň rukou. Ruce máte stále opřené o prkno dokud nemáte dost stability.Poté se postavíte do surfařského postoje a jedete

Typy:
1) Když ucítíte, že Vás nabrala vlna a již se vezete ještě dvakrát zaberte,aby jste si byli jisti, že již máte patřičnou rychlost pro stand up. Nejčastější chyba je stavět se na prkno, když ještě nemáte rychlost a nejedete.
2)Natočte ruce nepatrně po směru vlny, předtím než se na ně budete stavět. Pomůže Vám to se přirozeně se postavit bokem.
3) Nechytejte se hrany surfboadu rukama při stand up.
4) Napočítejte si v duchu do tří a projděte jednotlivé kroky stand up a poté je proveďte.
5) Nejdříve se zkuste jen několikrát svést na vlně pouze vleže na natažených rukou. Pomůže Vám to zjistit, kdy už jste nabrali dostatečnou rychlost pro stand up.
6)Trénujte jednotlivé kroky, nejdříve na souší poté Vám půjde celý stand up lépe i na moři.

Stand up můžete také provádět v následujícím postupu:

Bod 1 a 2 dvě stejný jako u step up.
3) Uděláte krok dopředu nohou, na které nemáte přivázaný Leash, na úroveň ramen.
4) Přetočíte se do boku po směru vlny. Obě chodila by měla být v kontaktu se surfboardem. Stále máte ruce na prkně jakmile máte balanci, poté se postavte.

Pop up

Postupujete stejně jako u step upu až do bodu dvě, pouze s tím rozdílem, že na ruce se postavíte pouze nepatrně, pak se vymrštíte pomocí rychlé ho zatlačení do prkna do stoje.

Tento způsob je určený pro zkušené surfaře, pokud se budete chtít ho naučit, je nutné si nejprve zkoušet na břehu. Postupem času přijde ten styl sám častým zkoušením stand up.

Nyní již víte jak se surfboard postavit v příštím díle si již budeme moci chytit nějakou vlnku.

Your rating: Nic Average: 4 (3 votes)