8. díl - Duck Dive

admin
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu
Duck-dive v bazénu

Přeplavat impact zonu je fyzicky velice náročné a pokud moře přináší jen trochu větší vlny, bez naučení, jak správně podplavat vlnu, je to téměř nemožné. K tomu, aby jste se naučili správně podplavat vlnu vede cesta dlouhého tréninku a zkoušení a je potřeba se naučit tzv: duck divu.

Turtle roll
Jedním ze stylů jak poplavat vlnu je tzv: Turtle roll neboli želví obrat. Je vhodný zejména pro začínající surfaře a pro Longboardisty, který nemají jinou možnost jak podplavat vlnu

Postup:

Želví obrat spočívá v otočení se kolem své osy o 360 stupňů.

Vidíte-li přicházející lámající se vlnu nebo zpěněnou vodu, pádlujte proti ní, jakmile bude ve Vaši blízkost:

1)Chytněte hrany surfboardu a otočte se o 180 stupňů, aby jste měli surfboard obracený finama směřujícíma na hladině vzhůru a vy jste byli ním pod.
2)Zatlačte surfboard dolů směrem k Vám. Držte surfboard v blízkosti nosu(zabraňuje to možnost vytrhnutí prkna z ruky.
3)Držte surfboard pevně, tlačte ho směrem dolů, když se přes něj přelévá vlna.
4)Jakmile se přes Vás přelije vlna, otočte se kolem své osy o 180 stupňů a vyšplhejte se zpět na prkno
5)Můžete pokračovat v pádlování a pokud bude třeba opakujtet turtlle roll dokud se nedostanete za impact zonu(tam kde se vlny lamou).

Duck dive

V dnešní době nejvíce používaný, mnohem více účinný, vhodný zejména pro shortboardy je tzv: Duck dive neboli kachní ponor. Zvládnutí dobře toho ponoru je poměrně dost složité a vyžaduje spoustu tréninku, zkoušení a hlavně dobrého načasování.

Postup:

Pádlujte proti blížící se zpěněné vodě nebo lámající se vlně a jakmile již je ve Vaší blízkosti:

1)Chytněte surfboard za hrany oběma rukama, a zatlačte nose a prkno co nejvíce do hloubky.
2)předtím než se vlna začne přelévat přes Vás, již musíte být vy i prkno pod vodou. Dobře se nadýchněte.
3)Jakmile se vlna začne přelévat přes Vás, zatlačte konec surfboardu více do hloubky kolenem(nebo nohou – stoupněte si na konec prkna) na které máte přivázaný leash.
4)Druhou nohu vykopněte dozadu jako když kope kůň
5)Přitáhněte si tělo k surfboardu co nejblíže.
6)Pokud provedete ponor dobře, bude vynešení na hladinu ve správné pozici pro pádlování.

Zní složitě ale v podstatě je potřeba v první řadě zatlačit nose prkna pod vodu, jakmile se přes Vás přelévá vlna, přenést největší sílu na konec surfboardu a ještě více ho zatlačit pod vodu než je nose surfboardu, tím dosáhnete, že surfboardu vystřelí vzhůru a vynese Vás na hladinu a vlnu nechá za Vámi. Postupem času zjistíte, že každá vlna vyžaduje trošku jiný ponor, někdy je potřeba se potopit co nejvíce do hloubky jindy je lepší se pouze mělký ponor a spíš proříznout vlnu dopředu.

Typy:

Zkoušejte duck dive na klidné hladině nebo proti malý vlnkám, nejvíce si tam dokážete uvědomit jednotlivé fáze podplavání. Pokud ho provedete dobře, budete cítit, jak jste vynášeni na hladinu.

Nezapomeňte přenést sílu na konec prkna, pokud to neprovedete, zapíchnete se do vody a zadek Vám bude koukat ven. Je to nejčastější chyba. Je složité ze začátku odhadnout správně čas přenesení váhy ze předu boardu na konec.Zkuste tedy mít skoro po celou dobu při duck divu konec surfboardu více pod vodou konec než nos prkna. Pomůže Vám to k správnému vynešení na hladinu.

Snažte se potopit sebe i prkno co nejvíce pod hladinu.

Když zatlačujete surfboard pod vodu, opravdu ho zatlačte nenadzvedávejte příliš ramena a celé tělo nad vodu.

Když tlačíte nohou na surfboard, neodrážejte se od surfboardu. Noha kterou tlačíte na surfboard by měla být celou dobu pod vodou

Když se přitáhnete pod vodou k surfboardu, posuňte jednu ruku více dopředu směrem a snažte nosu surfboardu nasměrovat nad hladinu

Nezapomeňte se však podívat jestli někdo není za Vámi, aby jste mu Vaším surfboardem nezpůsobili úraz. (Je zde však nebezpečí, že pokud je vlna veliká a padne přímo na surfboard může ho zlomit)

S longboardem není možné provést duck dive.

Your rating: Nic Average: 5 (1 vote)